()scale

با استفاده از تابع scale که برای ویژگی transform تعیین می شود می توان یک عنصر را در ظاهر بزرگ یا کوچک کرد.

این تابع دو مقدار x و y می گیرد که این مقادیر بدون واحد هستند و مقدار x موجب تغییر اندازه در راستای محور X و مقدار y موجب تغییر اندازه در راستای محور Y می شود.

اگر مقدار بزرگتر از 1 باشد عنصر در همان راستا بزرگ می شود, اگر مقدار برابر یک باشد عنصر تغییر اندازه نمی دهد, اگر مقدار بین صفر و یک باشد عنصر کوچک می شود و اگر مقدار برابر با صفر باشد عنصر ناپدید می شود و در نهایت اگر مقدار منفی باشد تغییرات به همین صورت انجام می شود اما عنصر با توجه به جهتی که منفی مقدار گرفته است برگردانده می شود.

در مثال زیر عنصر در راستای محور X نصف (0.5) و از در راستای محور Y دو برابر می شود:


.element {  
 transform: scale(0.5, 2);
}

تصویر زیر چند نمونه از استفاده این تابع بر روی یک عنصر تصویر را نشان می دهد. توجه کنید که عناصر در برخی موارد روی هم قرار گرفته اند. دلیل این امر این است که وقتی از ویژگی transform در یک عنصر استفاده می کنیم جابجایی و تغییر شکل آن عنصر تاثیری بر روی عناصر مجاور آن نخواهد داشت:

استفاده از scale در css

اگر فقط یک مقدار برای این تابع تعیین کنید مرورگر مقدار دوم را برابر مقدار اول در نظر می گیرد. مثلا اگر داشته باشیم transform: scale(3) عنصر از هر دو جهت سه برابر می شود.

نکته مهم اینکه وقتی از این تابع برای کوچک یا بزرگ کردن یک عنصر استفاده می کنید این اتفاق تاثیری بر روی ویژگی های width و height عنصر نخواهد داشت. و نکته دیگر اینکه اگر یک عنصر از طریق این تابع تغییر اندازه داشته باشد عناصر فرزند آن به همان نسبت کوچک یا بزرگ خواهند شد.

تصویر زیر تاثیر مقادیر منفی را نشان می دهد:

برگرداننده عنصر بوسیله مقدار منفی

لطفا دموی زیر را بررسی کنید. توجه داشته باشید که تغییر اندازه در حالت hover صورت می گیرد و همینطور از transition برای واضح شدن حرکت استفاده شده است:

 

See the Pen scale() by Mojtaba Seyedi (@seyedi) on CodePen.

 

پشتیبانی مرورگر ها

7 دیدگاه برای “()scale

 1. اگر فقط یک مقدار برای این تابع تعیین کنید مرورگر مقدار دوم را برابر مقدار اول در نظر می گیرد. مثلا اگر داشته باشیم transform: scale(3) عنصر از هر سه جهت دو برابر می شود.

  فک کنم اشتباه شده درسته؟به نظرم باید اینجوری درست باشه که از هر دو جهت سه برابر می شود.
  آموزش ها واقعا عالین دستتون درد نکنه.

 2. سلام
  ی اصلاح کوچیک کم داره
  توی هاور ، اگر هر کدوم از مقدار ها 0 باشه تصویر غیب میشه برای همین اگه بخایم عکسمو مثلا بعداز هاور روی محور x بچرخه باید اینشکلی بنویسیم (1,1-)

  تشکر

 3. سلام وقت بخیر
  یه سوال داشتم امیدوارم که کسی بتونه راهنماییم کنه
  transform: skewX(30deg);
  این کد دو طرف رو به یه اندازه میچرخونه در صورتی که من میخوام تغییر فقط از یه سمت باشه

سوال داری؟ برو به پنل پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *