ویرایشگر سابلایم

مدیریت پروژه ها و فضای کاری در سابلایم

مدیریت فایل های پروژه و اینکه کدام فایل ها و فولدرها در دسترس باشند یکی از دغدغه های برنامه نویس ها می باشد. همینطور قطعا برای شما هم پیش آمده است که بر روی چندین پروژه بطور همزمان باید کار کنید و یا بنا بر موقعیت کاری شما شاید پروژهای زیادی مدام نیاز به یک سری تغییرات جزیی داشته باشند. در این مواقع باز کردن پروژه ها و سوییچ بین آنها از اهمیت زیادی برخوردار است و ویرایشگر یا ابزار برنامه نویسی شما نقش مهمی را در این قضیه بازی می کند. در این مطلب به بررسی این موضوع در ویرایشگر سابلایم می پردازیم.

 

اضافه کردن فولدر پروژه

فولدر پروژه مورد نظرتان را با کشیدن و رها کردن و یا از منوی فایل می توانید در سابلایم باز کنید. همینطور می توانید از جعبه دستورات برای این کار استفاده کنید و در آن add folder را تایپ کنید.

 

ذخیره پروژه

از منوی پروژه گزینه ذخیره پروژه را انتخاب کنید و پروژه را ذخیره کنید. با این کار دو فایل ساخته خواهد شد که یکی مربوط به تنظیمات پروژه و دیگری مربوط به تنظیمات فضای کاری است.

البته به عنوان یک برنامه نویس بهتر است دست به موس نزنید و در جعبه دستورات save as را تایپ کنید :)

ذخیره پروژه در سابلایم

ذخیره پروژه در سابلایم

 

آشنایی با فایل پروژه

همانطور که گفته شد در زمان ذخیره پروژه یک فایل با پسوند sublime-project در سیستم شما ذخیره خواهد شد. این فایل به شما این امکان را می دهد تا تنظیماتی در مورد مدیریت فایل ها و فضای کاری داشته باشید. این فایل از نوع JSON است و تغییر آن کار آسانی است.

 

نمایش یک فولدر خاص

مثلا فرض کنید فولدری که باز کردید وردپرس است. قطعا بیشتر با پوشه های پلاگین و پوسته ها درگیر خواهید بود. با استفاده از فایل پروژه می توانید مشخص کنید که فقط همان فولدرها برای شما نمایش داده شوند. این کار باعث می شود تا فضای کاری منظم تری داشته باشید و در زمان جستجوهای مختلف بین فایل ها این کار سریع تر صورت بپذیرد. در تصویر متحرک زیر به تغییر ساختار فایل ها در سمت چپ بعد از ویرایش و ذخیره فایل پروژه توجه کنید:

نمایش یک فولدر خاص در پروژه

همینطور می توانید بطور خاص تر پوسته مورد نظر خود را فقط نمایش دهید.

اگر به فایل پروژه دقت کنید متوجه خواهید شد که ما با یک آرایه رو برو هستیم پس می توانیم چندین مسیر مشخص کنیم و در نتیجه چندین پوشه را به طور جداگانه در پروژه نمایش دهیم و در فضای کاری خود ذخیره کنیم:

اضافه کردن فولدرها در پروژه

توجه داشته باشید که می توانید از دستور add folder هم برای اضافه کردن فولدرها استفاده کنید.

 

خارج کردن فایل ها و پوشه ها از پروژه و فضای کاری

قطعا همیشه فایل ها و فولدرهایی هستند که نیازی برای در دسترس بودن آنها در فضای کاری نخواهد بود. مثلا فولدر node module و یا موارد دیگر.

فایل پروژه این قابلیت را به شما می دهد تا بتوانید فایل هایی را از محیط کاری خارج کنید. مثلا فرض کنید نیازی به نمایش فایل های css. ندارید (خدا نکنه!):

خارج کردن فایل ها از محیط کاری در سابلایم

و یا می توانید یک فولدر را از پروژه خارج کنید:

خارج کردن پوشه ها از پروژه در سابلایم

 

تنظیمات بیشتر

تمام مواردی که در فایل تنظیمات سابلایم وجود دارند را می توانید در یک پروژه خاص شخصی سازی کنید. مثلا می خواهید تعداد تب های فرورفتگی های خطوط را برای یک پروژه خاص متفاوت تعیین کنید. و یا فاصله خطوط را از هم بیشتر کنید و موارد دیگر. کافی است بصورت زیر عمل کنید:

تنظیمات مخصوص به پروژه


{
  "folders":
  [
    {
      "path": "src",
      "file_exclude_patterns": ["*.css"]
      "folder_exclude_patterns": [""]
    }
  ],
  "settings":
  {
    "tab_size": 2
  }
}

 

سوییچ بین پروژه های مختلف

این یکی از شیرین ترین ویژگی های سابلایم برای منه :)

بنا به شرایط کاری خیلی مواقع نیاز است تا بتوانید بین پروژه های مختلف سوییچ کنید این کار با سابلایم مثل آب خوردن است. کافی است کلید ترکیبی Ctrl + Alt + P در ویندوز و Ctrl + Command + P را در مک بزنید تا لیستی از پروژه های ذخیره شده برای شما نمایش داده شوند و سپس می توانید پروژه مورد نظر را باز کنید.

سوییچ بین پروژه ها در سابلایم

 

بروزرسانی: در نسخه های جدید سابلایم کلید میانبر این دستور حذف شده است می تواند برای تنظیم دوباره آن در منوی preferences گزینه key bindings را انتخاب کرده و در فایل مربوطه کد زیر را وارد کنید:

 


[
 { "keys": ["ctrl+alt+p"], "command": "prompt_select_workspace"}
]

 

سابلایم تب هایی که از قبل باز گذاشته اید را برایتان به همان صورت نشان می دهد و این کار را به مراتب سریع تر می کند. اگر می خواهید دو پروژه را همزمان باز نگه دارید کافی است Ctrl + Shift + N را بزنید تا یک پنجره جدید سابلایم باز شود و در آن پروژه دیگر را باز کنید.

 

از اتم استفاده می کنید؟

اتم فعلا بطور پیشفرض مدیریت پروژه را اینچنین ندارد ولی می توانید از پلاگین های زیر برای این ویرایشگر استفاده کنید:

همینطور می توانید بحث زیر را در مورد این موضوع در سایت اتم دنبال کنید:

discuss.atom.io

3 دیدگاه برای “مدیریت پروژه ها و فضای کاری در سابلایم

 1. درود
  با عرض ادب و احترام
  از زحمات شما سپاسگزارم،یه مشکلی برام پیش اومده اگه میتونین راه حلشو بهم بگین!!!!!!
  چند بار سابلایم رو لغو نصب کردم ولی بعدش که نصبش کردم دوباره همون اطلاعات داخلش بودن :منظورم رنگ و تم و کل اون پکیجی که نصب کردم پاک نمیشه،برای پاک کردنش باید پیکار کنم؟

سوال داری؟ برو به پنل پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *