ویرایشگر سابلایم

بسته های ضروری سابلایم (قسمت اول)

در قسمت اول این سری از ترفندها با راه اندازی این ویرایشگر و نحوه نصب بسته های آن آشنا شدید. در این قسمت با چند بسته یا پلاگین سابلایم که به سرعت و راحتی انجام کار کمک می کنند آشنا خواهید شد.

 

Alignment

اول با یک بسته ساده اما بسیار کاربردی شروع می کنیم. کلید ترکیبی Ctrl + Shift + P را زده و عبارت install package را در جعبه دستورات بنویسید و بعد از اینکه لیست بسته ها بارگذاری شد کلمه Alignment را وارد کنید و سپس اجرا کنید تا نصب شود.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید کار این بسته هم تراز کردن خطوط می باشد. کافی است بعد از انتخاب خطوط (با روش هایی که در مطالب قبل گفته شد) کلید ترکیبی Ctrl + Alt + A را بزنید.

همتراز کردن خطوط در سابلایم

یک کلید ترکیبی عالی برای انتخاب محتوا که می تواند خیلی کاربردی باشد Ctrl + Shift + A است. این ترکیب باعث می شود تا اگر داخل تگ هستید با اولین بار که این کلید ترکیبی را می زنید محتوای تگ انتخاب شود سپس با اجرای دوم, تگ هم انتخاب می شود, با اجرای سوم تگ نگهدارنده آن تگ نیز انتخاب شده, و این انتخاب به سمت بیرون تا تگ ریشه یعنی <html> ادامه خواهد داشت. (این رو همین الان بصورت اتفاقی یاد گرفتم :) )

انتخاب متن در سابلایم

 

BracketHighlighter

این بسته کمک می کند تا بلاک کدی که در حال ویرایش هست مشخص تر شود. و این کار را با نشان دادن براکت های آن بلاک در کنار شماره خطوط انجام می دهد. بلاک می تواند اسکریپت, CSS و یا HTML باشد.

مشخص کننده براکت های کد در سابلایم

 

CSSComb

کار این بسته مرتب کردن یک فایل CSS می باشد. کافی است بعد از نصب بسته در جعبه دستورات csscomb را تایپ و اجرا کنید.

مرتب سازی فایل css

نکته: توجه داشته باشید که اکثر پلاگین ها شامل فایل تنظیمات و مدیریت کلید ترکیبی هستند. این پلاگین هم شامل چنین فایل هایی می باشد, که این امکان را می دهد تا مرتب کردن یک فایل CSS را به نحوه ای که مورد نیازتان هست تنظیم کنید. مثلا در مورد این پلاگین می توانید تعیین کنید که براکت ها به خط بعد نروند و خیلی تنظیمات دیگر. فایل تنظیمات هر پلاگین را در منوی preferences > Pacakge settings با توجه به نام پلاگین می توانید پیدا کنید. نکته دیگر اینکه حتما تنظیمات را با توجه به نکته گفته شده در آخر این مطلب انجام دهید.

 

ColorPicker

این بسته همان طور که از نامش پیداست برای انتخاب رنگ ها به شما کمک می کند. بعد از نصب بسته کافی است به صورت زیر عمل کنید:

انتخاب رنگ در سابلایم

 

ColorHighlighter

با نصب این بسته این امکان به سابلایم اضافه می شود که پس زمینه یک رنگ نوشته شده به همان رنگ تبدیل شود.

مشخص کننده رنگ در سابلایم

این اتفاق در زمانی که آن رنگ در حالت انتخاب قرار بگیرد می افتد که می توان از طریق تنظیمات این بسته رنگ پس زمینه را بصورت ثابت, همیشه نمایش داد.

Gutter Color

به شخصه عاشق این بسته هستم. البته نصب آن نیازمند دانلود و نصب یک نرم افزار گرافیکی است. این بسته رنگ مورد نظر را به صورت یک دایره کوچک کنار شماره خطوط قرار می دهد:

پلاگین مشخص کننده رنگ ها در سابلایم

بعد از نصب خود بسته از طریق سابلایم, فایل مورد نیاز این بسته را می توانید از اینجا دانلود کنید. سپس از فایل های نصب شده بر روی سیستم دنبال فایلی به اسم convert.exe بگردید و آدرس پوشه ای که این فایل در آن قرار دارد را به صورت زیر در تنظیمات مربوط به کاربر برای این بسته قرار دهید (آدرس برای هر سیستم متفاوت است اما معمولا برای سیستم عامل ویندوز به صورت زیر است):


{
  "convert_path" : "C:/Program Files/ImageMagick-6.8.9-Q16"
}

معمولا سابلایم نیاز به چند بار راه اندازی مجدد دارد تا این بسته به درستی شروع به کار کند.

 

AutoFileName

زمانی که بر روی یک پروژه کار می کنید با تعداد زیادی فایل سروکار دارید. تعداد زیادی تصویر, اسکریپت و فایل های استایل که معمولا در زمان آدرس دهی مدام به فایل ها برای پیدا کردن نام آنها و یا پسوند تصاویر مراجعه می کنید. این بسته کمک می کند تا لیستی از فایل ها در زمان آدرس دهی در HTML برای شما نمایش داده شود. Ctrl + Space لیست فایل ها را نمایش می دهد.

کامل کننده نام فایل ها در سابلایم

4 دیدگاه برای “بسته های ضروری سابلایم (قسمت اول)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *