ویرایشگر سابلایم

دانستنی های ابتدایی سابلایم (قسمت اول)

در مطلب قبل با راه اندازی سابلایم آشنا شدید. در این مطلب با چندتا از قابلیت های اولیه و کاربردی سابلایم که دانستن آنها ضروری است, آشنا خواهید شد.

انتخاب زبان برنامه نویسی

در گوشه راست و پایین سابلایم سینتکس فایلی که باز است مشخص می شود. برای انتخاب یا تغییر زبان مورد نظر کافی است روی آن کلیک کرده و از لیستی که نمایش داده می شود سینتکس مورد نظر خود را انتخاب کنید. نکته خیلی مهم اینکه به عنوان برنامه نویس کار کردن زیاد با موس کار جالبی نیست و بهتر است تا جای امکان از صفحه کلید استفاده کنید, به خصوص که سابلایم با امکاناتش برای رسیدن به این امر خیلی به برنامه نویس کمک می کند.
همانطور که گفته شد سابلایم یک جعبه دستور دارد که تقربیا هر کاری را از طریق آن می توانید انجام دهید. پس به جای اینکه از منوی گفته شده استفاده کنید کافی است با زدن دکمه ترکیبی Ctrl + Shift + P جعبه دستورات را باز کرده و عبارت set syntax را تایپ کنید تا لیست زبان های برنامه نویسی ظاهر شوند.

کلیدهای ترکیبی معمولا برای یک سیستم مک به جای کلید Ctrl کلید Command می باشد.

اما هنوز هم راه حل سریع تری وجود دارد. از آنجایی که منطق جستجوی سابلایم فازی است نیازی نیست که حتما عبارتی که تایپ می کنید کاملا صحیح نوشته شود و ترتیب کلمات صحیح باشند. پس می توانید به جای اینکه اول عبارت set syntax را تایپ کنید مستقیم اسم زبان برنامه نویسی را بنویسید و سپس گزینه ای را انتخاب کنید که مربوط به انتخاب زبان است. و هوش سابلایم کمک خواهد کرد که از دفعات بعد به محض اینکه زبان مورد نظرتان که یک بار تایپ کرده اید را یادداشت کنید به عنوان اولین گزینه بیاورد.

در تصویر متحرک زیر مشاهده می کنید که انجام این کار به چشم به هم زدنی صورت می گیرد:

انتخاب زبان در سابلایم

انتخاب و ویرایش چندگانه

یکی از بهترین قابلیت های سابلایم این است که به برنامه نویس اجازه می دهد تا چندین مکان را به طور همزمان انتخاب کند و به طور همزمان ویرایش کند. کافی است دکمه کنترل را پایین نگه داشته و چند مکان مختلف را انتخاب کنید. سپس می توانید همزمان آن مکان ها را ویرایش کنید.

معمولا انتخاب چندگانه زمانی استفاده می شود که می خواهیم چند مکان مشابه را ویرایش کنیم. مثلا فرض کنید می خواهید در یک فایل CSS تمام کلاس های test را انتخاب کنید. کافی است یکی از کلاس ها را انتخاب کنید و کلید ترکیبی Ctrl + D را فشار دهید. با هر بار زدن این کلید کلمه test بعدی انتخاب می شود. همینطور می توانید همه کلمات و یا عبارت مشابه را همزمان انتخاب کنید و نه یکی یکی. کافی است کلید ترکیبی Alt + F3 را بزنید و شروع به ویراش کنید.

در تصویر زیر هر دو روش نشان داد شده است:

انتخاب چندگانه در سابلایم

برای خارج شدن از حالت انتخاب از کلید Esc استفاده کنید.

همینطور می توانید چند خط را انتخاب کنید سپس کلید ترکیبی Ctrl + Shift + L را بزنید تا… (این یکی رو نمیگم خودتون ببینید چی میشه ;) )

قطعا زیاد پیش می آید که یک محتوا که می تواند یک متن و یا ترکیبی از متن و تگ باشد را داخل یک تگ دیگر قرار دهید. در واقع می خواهید تا دور آن محتوا یک تگ بپیچید. سابلایم با داشتن کلید ترکیبی Alt + Shift + W باعث می شود تا این کار با سرعت هر چه تمام تر انجام شود. کافی است محتوا را انتخاب کرده و این کلید ترکیبی را بزنید و تگ مورد نظرتان را تایپ کنید. حتی می توانید این کار را با تکنیک های بالا ترکیب کنید و سرعت نوشتن را به مراتب بالاتر ببرید.

در تصویر زیر از دو کلید ترکیبی آخر استفاده شده است:

قرار دادن تگ دور محتوا سابلایم

تکثیر محتوا

خیلی مواقع پیش می آید که می خواهید یک خط یا چندین خط را تکثیر کنید. راه حل اول کپی و پِیست کردن است اما در سابلایم برای انجام این کار کافی است تا کلمه یا عبارت یا خط و یا بلاک مورد نظرتان را انتخاب کرده و Ctrl + Shift + D را بزنید تا این عمل انجام شود.

تکثیر کردن در سابلایم

جابجا کردن محتوا

گاهی نیاز دارید تا یک خط و یا چندین خط را در کدتان جابجا کنید. در سابلایم کافی است محتوای مورد نظرتان را انتخاب کنید سپس با نگه داشتن کلید Ctrl + Shift و همزمان استفاده از کلید های جهت بالا و جهت پایین می توانید این کار را انجام دهید.

انتقال محتوا در سابلایم

در این مطلب سعی شد تا با بیان تعداد کمی از قابلیت های سابلایم قدرت این ویرایشگر کمی نشان داده شود. حتما مطالب بعد را برای ترفندهای حرفه ای تر دنبال کنید.

در ضمن لطفا به آدرس زیر رفته تا با کلیدهای ترکیبی سابلایم بیشتر آشنا شوید:

sublime-text-keyboard-shortcuts